"אני כבר לא יכולה לראות אותו מוותר לילד כל הזמן! הילד שלנו לא סופר אותנו, לא מקשיב לנו, אני היחידה שמציבה גבולות, ועוד אני בסוף יוצאת "הרעה"!"

 

"האמת, אני לא יכול לסבול את איך שהיא קשוחה עם הילד. מה היא רוצה ממנו? הוא רק בן 3! מה כבר יקרה אם הוא לא יאסוף את הצעצועים או יפסיד מקלחת יום אחד?"

 

עם הורים רבים שיושבים מולי, אני נוהגת לעשות את התרגיל הבא: אני מבקשת מהם לסמן, כל אחד בנפרד, איפה הם נמצאים על הסקאלה בין קשיחות לותרנות. לאחר מכן אני מבקשת שיסמנו איפה נמצא בן/בת זוגם.

 

התוצאות והמסקנות בודאי יפתיעו אתכם:

 

הורים רבים נמצאים משני צדדיה של הסקאלה –
האחד ותרן יותר, מתחשב בילדים, קשוב לצרכיהם ונענה להם,
השני קשוח יותר, מעמיד חוקים ודורש מהילדים למלא אותם גם אם זה אומר שהוא צריך לריב איתם או להרים את הקול.

 

לתופעה הזאת אנו קוראים: נדנדת הסמכות.

 

מה זה אומר?

זה אומר שפעמים רבות, אם אחד ההורים נוטה יותר לכיוון אחד, ההורה השני ייקח אוטומטית את הכיוון השני כדי לאזן.

בדוגמא שלנו, האבא שחושב שאישתו קשוחה מדי, עלול להרגיש שהיחס שלה לילדים לא הוגן. הוא מרגיש שהוא לא אוהב את האוירה שבבית, את המריבות והכעס על הילדים. הוא מרגיש צורך עז להביא משהו אחר – אוירה קצת רכה יותר, צחוק, פייסנות... לפיכך הוא ינסה להיות פשרני יותר, לעגל פינות, לוותר כשהילדים מתעקשים.
האמא, מאידך, עלולה להלחץ מההתנהגות הזאת ולהרגיש שהוא "הורס לה את החינוך", ולכן להקפיד אפילו עוד יותר על החוקים, ולא לוותר.

בגמילה מחיתולים, זה יכול להתבטא בכך שלאמא חשוב להתעקש עם הילד שיעשה את הקקי בשירותים (ולא בתחתונים, למשל), והאבא אומר: עזבי אותו, תני לו לעשות מה שהוא רוצה, כשהוא ירצה לעשות בשירותים הוא יעשה.

 

מה קורה לילדים?

כמובן, מבולבלים! לא ברור להם מהם החוקים, מה מצופה מהם, וכיצד עליהם לנהוג, והם פעמים רבות ינסו להפעיל מניפולציות על ההורים ולנהל את העניינים. הם יודעים שאין מולם חזית הורית אחידה.

 

אז מה עושים?

אם מדובר בבעיה נקודתית כמו גמילה מחיתולים - אל תהססו, פגישה אחת של ייעוץ מקצועי יכולה לענות לכם על כל השאלות, לסיים את הויכוחים ולעזור לכם למצוא את הפתרון האופטימלי שיפתור את הבעיה.

אם מדובר בקושי מתמשך - למרות קצב החיים המטורף, במיוחד עם ילדים קטנים, נסו למצוא קצת "זמן הורות".
זמן בו שניכם יושבים ומדברים על מה חשוב לכם, מה עקרוני, ומה פחות. על אילו מין הורים אתם רוצים להיות, ואיזה ערכים חשוב לכם להעביר לילדים שלכם.
אם קשה לכם לעשות את זה לבד, אתם יכולים למצוא קבוצת הורים באיזור מגוריכם, או ללכת לכמה פגישות פרטיות אצל מנחת הורים, שתעזור לכם ליצור את השפה המשותפת, ולהתניע את התהליך.

  

כך תוכלו להגיע להורות משותפת עם תקשורת טובה, ההורות עליה חלמתם יחד כשרק התחתנתם, והילדים היו עוד חלום רחוק. ההורות שתאפשר לכם לבנות את המשפחה שאתם רוצים.

יצירת קשר

השאירו הודעה ואחזור אליכם בהקדם.