איך לעזור לילדים במצבי מעבר?

 

כולנו חווינו וחווים בחיים מעברים רבים – גן חדש, כיתה א', מעבר דירה, בית ספר חדש, תיכון, צבא, לימודים גבורים, עבודה חדשה.... 
כל מעבר דורש תקופת הסתגלות, הן ממבוגרים והן מילדים. תקופה בה לומדים את הסביבה החדשה, מכירים את האנשים, בודקים מהם הקודים החברתיים הנהוגים, מהם החוקים.
אנשים וילדים במצבי מעבר והסתגלות חשים פעמים רבות מתיחות וחוסר שקט. פעמים רבות הם נוטים להתרגז מהר יותר, או לדאוג ולפחד יותר. תיתכנה גם תופעות של עייפות, דיכאון, אדישות או דכדוך. ילדים עלולים להגיב בנסיגה, רגרסיה, להתנהגויות מוקדמות יותר כמו פיתוח תלות בהורים, בעיות אכילה, חזרה להרטבה, פחדי לילה, גילויי תוקפנות, קשיי ריכוז, ירידה ברמת הלימודים וכיו"ב.

 

מהם גורמי התמיכה העיקריים שאנו כהורים יכולים לתת לילדים כשהם עוברים שינוי בחיים?

 

 • הכנה מראש: אפשר להכין את הילד מראש, ובכך להקל על חוסר הודאות שמובילה לעיתים לחרדה.
  הצעות ודוגמאות:
  ניתן ללכת לבקר בגן או בבית הספר החדש,
  להכיר חברים שיהיו איתו במסגרת החדשה,
  להכיר את המקום ואת המורה או הגננת,
  להכיר את הדרך,
  להראות איפה השירותים,
  לספר חוויות טובות של ההורה מביה"ס או מהגן,
  לספר על החששות של ההורה ביום הראשון ואיך התגבר,
  להפחית ממשימות מלחיצות אחרות (אם אפשר כמובן): למשל - לוותר על טיפול שיניים חדש בדיוק בתחילת השנה, לוותר על התמודדות חדשה נוספת במקביל - כמו חוג חדש.
 • אמפטיה: הכוונה ליכולת שלנו, ההורים, להקשיב לילדים, לאפשר להם לבטא את רגשותיהם ואת מחשבותיהם הקשורים למצב המשבר, ולגלות כלפיהם הבנה. היכולת הזאת חשובה מאוד, מפני שהיא עוזרת לילדים בהתמודדות, נותנת להם הרגשה שהם לא לבד, ומחזקת אותם מאוד.
  לדוגמא, יש להקשיב לילד שמבטא כעס, ולא לבקרו או לכעוס עליו, גם אם הוא מתבטא במילים לא נימוסיות בהכרח ("הגן הזה מגעיל, אני שונא אותו"). יתרה מזאת, כדאי לגלות כלפיו הבנה במילים כמו "אני מבין שאתה ממש ממש כועס על הגן. אתה רוצה לספר לי מה קרה?". אם ההורים יתגייסו לעזרתו ויקדישו לו תשומת-לב, ישחקו איתו ויבלו בחברתו, יבינו את מצב-הרוח שלו וישתדלו לא לכעוס ולהענישו – יצא הילד חזק יותר מן המשבר ובטוח באהבת הוריו. אולם, אם התנהגותו הפרובוקטיבית, כעסו, תוקפנותו, נרגנותו ונטייתו לבכי, יגררו עונשים, דחייה, כעס ועימותים אינסופיים עם ההורים – יחוש הילד שהוא לא רק סובל בגן, אלא גם הוריו הפסיקו לאהוב אותו, ולא מבינים בכלל מה עובר עליו.
 • עידוד והעצמה: אפשר לחזק את הילד ע"י כך שמספרים לו על התמודדויות מוצלחות שלו בעבר (מעברים שעבר בהצלחה, מקומות או מצבים בהם היה לו קשה והוא התגבר), עוזרים לו להאמין בכוחות שלו ולהיות אופטימי. רצוי לשים לב לכל הצלחה וגם מאמץ שהוא משקיע במסגרת החדשה, ולעודד אותו.  
 • פרחי באך: תמציות צמחים טבעיות, המאזנות ומרגיעות את הילדים – מרגיעות פחדים, חששות, התפרצויות, בעיות שינה – ועוזרות מאוד לילד לעבור את תקופת המעבר בצורה רגועה.

 

אני מאחלת לכל הילדים העומדים לעבור שינויים בקייץ – המון הצלחה!

 

שרון  

יצירת קשר

השאירו הודעה ואחזור אליכם בהקדם.